Pamiętacie o kamizelkach?

IMG_0037Jesień w pełni, za oknem szarówka, ale póki co zimno jeszcze aż tak bardzo nie doskwiera. Pamiętajmy jednak, że jazda rowerem w tym okresie wymaga od nas nieco więcej staranności i przezorności.

Po pierwsze – światła!

Podobnie jak z samochodami, nawet w biały dzień, szczególnie ten nieco przychmurzony, lepiej nas widać wtedy, kiedy się świecimy. Zadbajcie więc o baterie i włączajcie swoje latarki nawet w ciągu dnia.

Po drugie – kamizelka i kask.

Nie ma obowiązku jazdy w kamizelkach w mieście. Ale już poza miastem, w terenie niezabudowanym, kamizelka jest niezbędna! muszą ją nosić zarówno rowerzyści, jak i piesi. Policja może wlepić nam mandat w wys. 500 zł. za jej brak. Oczywiście, kamizelka może nie wygląda wybitnie trendy, ale stanowi dodatkowy punkt bezpieczeństwa w obecnej porze roku. Więc czy to wymóg, czy zdrowy rozsądek, warto zainwestować te kilka złotych i mieć ją na wyposażeniu. Podobnie rzecz się ma z kaskiem – jest nieobowiązkowy, ale wybór należy do Was.

Po trzecie – zadbajcie o stan techniczny roweru.

Niesprzyjające warunki jesiennej aury mogą stanowić zagrożenie na drodze. Oczywiście nie wymyślono jeszcze rowerowych wycieraczek :), więc jazda w czasie deszczu musi być wyjątkowo uważna. Zwracajcie uwagę na sprawne hamulce, napompowane opony i równomierne obciążenie roweru. Pamiętajcie także, szczególnie jadąc jezdnią, że warunki atmosferyczne są trudne dla wszystkich. Trzeba włączyć nie tylko światła, ale i wyobraźnię. Kierowcom wszystkie światła odbijają się w deszczu tysiącem barw – światełko roweru jest jednym z nich. Miejcie to na uwadze.

Kończąc, życzę samych bezpiecznych wycieczek. Miejmy nadzieję, że nim nadejdzie zima i pochowamy rowerki, nastanie nam na kilka tygodni złota polska jesień :).

jesien_rower

Dodaj do zakładek permalink.