Dlaczego powinieneś częściej jeździć na rowerze?

Jak jazda na rowerze może przynieść korzyści Twojemu zdrowiu? Jazda na rowerze to jedna z najskuteczniejszych i najtańszych form ćwiczeń, jakie możemy wykonywać. To wydajna forma transportu, która pomaga nam szybko poruszać się po okolicy, jednocześnie ćwicząc. To także świetny sposób na uzyskanie formy, jeśli nie jesteś przyzwyczajony do regularnych ćwiczeń. Jazda na rowerze ma wiele korzyści dla zdrowia, w tym utratę wagi, poprawę zdrowia psychicznego i zwiększoną wydolność sercowo-naczyniową. Zapomnij o samochodzie, autobusie, pociągu czy samolocie. Najlepszym sposobem na podziwianie widoków i dźwięków miejsca docelowego jest jazda na rowerze.

Dlaczego warto odwiedzić Płock?

Miasto Płock to perła polskiej turystyki. Dzięki bogatej historii, nowoczesnemu stylowi życia i dogodnej lokalizacji, warto odwiedzić Płock. O historii Płocka wielu turystów chętnie dowiaduje się odwiedzając miasto. Samo miasto było zamieszkane od wieków i było niegdyś częścią ważnego szlaku handlowego między Polską a Litwą. Dziś odwiedzający miasto mają wybór między zwiedzaniem zabytkowych budynków lub pójściem do jednej z wielu galerii sztuki lub muzeów w okolicy. Nowoczesny styl życia Płocka wyraźnie kontrastuje z jego tradycyjnym dziedzictwem. W mieście znajduje się wiele kafejek i restauracji do późnych godzin nocnych, przeznaczonych dla młodych ludzi z dochodem do dyspozycji, którzy chcą się bawić po zmroku.

10 najlepszych atrakcji w Płocku

Płock ma wiele do zaoferowania, kazdy znajdzie tu cos dla siebie. Portal Rowerowy Płock wybrał 10 topowych miejsc, które musisz zobaczyć.
  1. ZOO Ogród Zoologiczny w Płocku został uruchomiony w 1951 roku. Jednak jeszcze wcześniej mieszkańcy miasta mogli podziwiać Rośliny i zwierzęta w małym ogrodzie. W późniejszych latach liczba zwierząt stopniowo rosła, więc teraz Zoo może pochwalić się 580 gatunkami zwierząt.
  2. Zamek Książąt Mazowieckich Wybudowany na początku XIV wieku przez Bolesława II Mazowieckiego i rozbudowany przez Kazimierza Wielkiego. Do 1495 roku siedziba książąt mazowieckich.
  3. Muzeum Mazowieckie W Płocku znajduje się kilka obiektów Muzeum Mazowieckiego. W secesyjnej kamienicy znajduje się największa w Polsce kolekcja dzieł sztuki z tego okresu. Spichlerz to obiekt, który pozwala zapoznać się ze sztuką i kulturą ludową całego regionu. Do tego w Muzeum znajdują się również Skansen osady Wiślanej oraz Muzeum Wisły.
  4. Katedra i Wzgórze Tumskie Najstarsze budowle znajdują się na wysokiej skarpie nad Wisłą, na wzgórzu Tumskim. Zachowała się tu Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz pozostałości dawnego zamku Kazimierza Wielkiego.
  5. Dom rodzinny Władysława Broniewskiego Dom wzniesiony pod koniec XIX wieku, mieści się przy ul. Kościuszki 24. Urodził się tu Władysław Broniewski, jeden z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku.
  6. Dawna kolegiata pw. św. Michała Archanioła Kolegiata fundowana przez Dobiechnę – wdowę po Wojsławie, strażniku Bolesława Krzywoustego – w XII wieku. Obecny budynek został zbudowany w pierwszej połowie XIII wieku i posiada cechy Romańsko-Gotyckie. W XV wieku do fasady budynku dobudowano gotycką wieżę.
  7. Dawny zespół klasztorny reformatorów z XVII w. Po reformacji Kościół św. Jana Chrzciciela został zbudowany (1771) w stylu późnobarokowym. Wnętrze kościoła ma charakter barokowo-rokokowy.
  8. Skarpa Wiślana O powierzchni 33,40 ha w skale, od ujścia rzeki Brzeźnicy do J. Piłsudskiego zagospodarowana jest jako teren rekreacyjny. Atutem skarpy są widoki na dolinę Wisły oraz walory krajobrazowe w panoramie Starego Miasta.
  9. Dom Pod Trąbami Jest dawną kanonią, dobudowaną pod koniec XIV wieku do muru obronnego. Gotycka Kamienica była częścią fortyfikacji bramy Wyszogrodzkiej i była rezydencją kanoników płockich. Ten dom charakteryzuje się bardzo grubymi murami, przyporami (od strony ulicy Mostowej) oraz piwnicami z gotyckimi sklepieniami.
  10. Rogatki Dobrzyńskie z 1825 r. Zostały wzniesione około 1825 roku przy drodze prowadzącej w kierunku Dobrzynia nad Wisłą, od której zostały nazwane. Mają one kształt rotund z łukowymi wgłębieniami i gzymsem wspartym na toskańskich kolumnach, półkolumnach i pilastrach.